I’m back …

I’m back …

Jeszcze nie korona wirus, a już koronagrafia ( serca).

Wierzymy/nie wierzymy w Covid-19. Tak długo, dopóki ktoś z naszego najbliższego otoczenia niż popadnie na to choróbsko.
Zwykle bagatelizujemy – jak i większość innych – tak i ta chorobą.
I tu pojawia się porzekadło: Zdrowie jako smakujesz ? …

Tak i mnie dopadło. Dwa tygodnie temu – zmuszony byłem poddać się ( planowanej ) koronagrafii *
Wszystko było ok., do momentu, kiedy nie mogli znaleźć „odpowiedniego wejścia” czyli miejsce w nadgarstku ( lub pachwinie – tam wprowadza się … ).
Ale powiodło się.
Po podaniu kontrastu – zaczęło się oglądanie od wewnątrz mojego organizmu. Okazało się, że mam przewężenie, zachodzi konieczność umieszczenia stentu**.
Tak też zrobiono.

Później – ehhh, nie będę opisywał całej historii.
Ale z punktu widzenia pacjenta ( byłem w dwóch szpitalach – najpierw w Poznaniu – później przewieziono mnie do szpitala MSW w Bydgoszczy ).
Generalnie – muszę powiedzieć, Re reżim sanitarny był w obu szpitalach, wszędzie zdecydowanie egzekwowanie. Maseczki noszone przez wszystkich na każdym oddziale ( zarówno personel, jak i pacjenci – zwolnienie tylko w sytuacjach, kiedy byli na salach w swoim „stałym otoczeniu/składzie”. Wchodzi salowa/pielęgniarka/lekarz – „maski załóż”. Nie było to uciążliwe. Normalny rygor, pozwalający czuć się bezpiecznie, będąc fair w stosunku do osób z otoczenia – współpacjentów/personel.
Szanujmy siebie = szanujemy innych.

Pamiętajmy o tym !!!

Duuużo zdrowia – wszystkim !!!

 

 

*Koronarografia serca – jak się przygotować i kiedy się ją wykonuje?

 

Kiedy kardiolog chce sprawdzić stan naczyń wieńcowych pacjenta, może zlecić wykonanie koronarografii. To jedno z częściej przeprowadzanych badań diagnostycznych, które pozwala ocenić drożność naczyń zaopatrujących serce w krew. Na czym dokładnie polega ten zabieg i jak się do niego dobrze przygotować?

 

Koronarografia – na czym polega?

Koronarografia, nazywana też angiografią naczyń wieńcowych, to popularna metoda obrazowania naczyń wieńcowych serca, wykorzystująca promienie rentgenowskie. Aby uzyskać wyraźny obraz do tętnic przy pomocy specjalnego cewnika wprowadza się środek kontrastowy, który pochłania promieniowanie RTG, dzięki czemu naczynia są widoczne na aparaturze rejestrującej obraz.

W trakcie zabiegu uwidacznia się zarówno lewą, jak i prawą tętnicę wieńcową, a także ich odgałęzienia. Koronarografia pozwala sprawdzić, czy budowa naczyń jest prawidłowa, oraz to, czy widoczne są w nich jakieś zmiany chorobowe, które mogą utrudniać przepływ krwi.

 

Jakie są wskazania do zabiegu?

Angiografia naczyń wieńcowych jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych, które wykonuje się u pacjentów z różnymi postaciami choroby tętnic wieńcowych lub jej podejrzeniem. Kardiolog może zlecić koronarografię u pacjentów:

  • mających objawy wskazujące na chorobę niedokrwienną serca,
  • z rozpoznaną chorobą wieńcową,
  • cierpiących na niewydolność serca,
  • z tętniakiem aorty,
  • po przebytym urazie klatki piersiowej,
  • z niektórymi wadami wrodzonymi serca,
  • przed leczeniem kardiochirurgicznym (np. angioplastyką lub zakładaniem „by-passów”),
  • cierpiących na stany zapalne naczyń krwionośnych.

Koronarografia ułatwia kardiologom podjęcie decyzji, do jakiego dalszego leczenia kwalifikuje się pacjent. Czasem wystarczy samo leczenie farmakologiczne, jednak w części przypadków wymagane jest np. udrożnienie zmienionych chorobowo naczyń wieńcowych.

 

Alex

Alex

Koordynator projektu

Dodaj komentarz