Domena

Domena

Czym jest domena?
Domena to w praktyce adres strony w internecie. Po wpisaniu poprawnej nazwy domeny, przeglądarka wyświetli stronę, która jest połączona z konkretną nazwą.
Działanie domen obsługuje DNS, czyli Domain Name System (po polsku – system nazw domenowych). Tłumaczy on nazwy domen zrozumiałe dla użytkowników (na przykład: ABC-Biznes.pl ) na adres IP zrozumiały dla urządzeń obsługujących sieć.

Zazwyczaj określeń adres strony www i domena używa się wymiennie, więc będę się tego trzymał w tym tekście.
Sama domena składa się z kilku elementów:
protokołu (http:// lub https:// – ten drugi jest coraz ważniejszy)
subdomeny (www.)
nazwy domeny
domeny najwyższego poziomu (czasem domeny drugiego poziomu, na przykład com.pl).

Nazwa domeny i domena najwyższego (drugiego) poziomu tworzą razem tak zwaną root domain. Jest to w praktyce nazwa „najwyższego” w hierarchii strony adresu.
W przypadku ABC-Biznes.pl mamy na przykład pomoc.ABC-Biznes.pl. „Pomoc” jest tu subdomeną, .com domeną najwyższego poziomu, a ABC-Biznes – nazwą domeny. Z kolei abc-biznes.pl to root domain.
Nazwa domeny może zawierać litery, cyfry lub znak „-”. Duże i małe litery nie są rozróżniane. Od niedawna można też stosować znaki diakrytyczne (na przykład polskie ą, ę i tak dalej).

Domena najwyższego poziomu a domena drugiego poziomu
Warto wspomnieć jeszcze o tym, czym są domeny najwyższego, a czym drugiego poziomu.
Te najwyższego (czyli TLD – Top-Level Domain) dzielą się na krajowe (np.: .pl, .de, .co.uk) i funkcjonalne (.com, .org).
Domeny drugiego poziomu to takie, które są w strukturze domen są poniżej TLD. Widać to na przykładzie .com.pl, czyli najpopularniejszej domeny drugiego poziomu w Polsce.

Czy strona internetowa to to samo co domena?
Nie, to dwie różne rzeczy.
A do tego jest jeszcze hosting ;).
Wyobraź sobie stronę jako dom. Musi on gdzieś stać – na jakiejś działce. To jest hosting, czyli miejsce na serwerach, które zajmują pliki strony.
Żeby trafić do tego domu, musisz znać jego adres – miejscowość, nazwę ulicy i numer. To właśnie domena.
W razie czego, to w tym wideoeseju tłumaczę czym się różni jedno od drugiego.

Jak wybrać nazwę domeny?
Jest sporo dobrych praktyk związanych z wyborem nazwy domeny.
Jeśli prowadzisz firmę, to nazwa domeny powinna być z powiązana z jej nazwą.
To ważne przy brandingu (czyli powiązaniu nazwy marki z jej adresem w internecie) i ze względów praktycznych: łatwiej zapamiętasz nazwę domeny powiązaną z nazwą firmy.
Co nie zmienia faktu, że liczba wolnych domen jest ograniczona. Dlatego warto wybrać taką, która jest powiązana nazwą firmy/przedsiębiorstwa, marką lub nazwą prowadzonej działalności (na przykład bloga).
Warto wspomnieć, że dodawanie dywizów do nazwy domeny (minusów, kreseczek – jakkolwiek ich nie nazwiesz; chodzi o znak „-”) jest niezbyt dobrym pomysłem, bo wiele stron spamujących korzystało z tego tricku. Jednak jeśli ma on rozdzielać dwa człony nazwy strony (na przykład adres-strony.pl), to jest to fajny zabieg. Ale tylko w takim przypadku.

Czy mogę przenosić domeny między stronami?
Tak.
Domena działa pod tym względem podobnie jak numer telefonu.
Możesz zmienić telefon (czyli – stronę). Możesz też zmienić operatora (czyli firmę, w której domena jest zarejestrowana).
Domenę możesz też przekierować (czyli podać nowy adres DNS, do którego będzie się odwoływała) lub przenieść ją do innego dostawcy (wtedy potrzebujesz kodu authinfo). Tu znajdziesz przykład procedur przekierowania.
Dołącz do ponad 130 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i  bez kodowania
Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty

Dodaj komentarz